کارگاه حل مسله برای بچه های ۱۰ تا ۱۳ سال

مهارت حل مسئله یکی از مهارت های شناختی است که انسان را در حل مسئله درونی و بیرونی یاری می دهد. آموزش این مهارت می تواند از بروز مشکلات جوانان و بحرانی شدن تعارض های خانوادگی پیشگیری کند.

با توجه به نتایج آزمون های دانش آموزان این گروه، تصمیم تیم اجرایی بر این شد تا کارگاهی ۱۰ ساعته با عنوان حل مسئله هم برای این گروه برگزار شود.

در این کارگاه مهارت های درک احساسات و نظرات دیگران، درک انگیزه ها و یافتن راه حل های متعدد برای یک مسئله، در نظر گرفتن عواقب و نتایج امور و برنامه ریزی متوالی با استفاده از طرح درس هایی آموزش داده شد.

این کارگاه در ده جلسه ۲ ساعته در روزهای پنج شنبه در دانشگاه شریف برگزار شد.

 

کارگاه MBTI و کاربرد آن در توسعه مسیر شغلی برای گروه دانشجویان و فارغ التحصیلان

MBTI یک ابزار مدیریتی- روان شناسی است که چارچوب عمیق و گسترده ای برای توسعه افراد و گروه، از طریق ایجاد خودآگاهی، مشاهده جهان از دریچه ی نگاه دیگران، درک ترجیح رفتار دیگران در موقعیت های گوناگون و پویایی های رفتاری میان افراد متفاوت، ارائه می دهد.

mbti  افراد را به ۱۶ گونه شخصیتی تقسیم  می کند که از طریق ایجاد یک زبان مشترک، شباهت ها وتفاوت های افراد و چگونگی توسعه کار و روابط میان فردی شان را مشخص می کند.

جلسه اول کارگاه با تدریس آقای مهندس میر مجیدی و توضیحات کلی در مورد مفهوم MBTI   و نحوه اجرا تست شخصیت شناسی آغاز شد. از شرکت کنندگان خواسته شد تا در مورد ویژگی های خود و انتظاری که از کارگاه دارند صحبت کنند و با اجرای آزمون MBTI به پایان رسید .

در جسله دوم کارگاه  هر یک از شرکت کنندگان به روش SELF ASSESSMEN   تیپ شخصیتی خود رامشخص کردند و با تلفیق نتایج آزمون خود شناسی و آزمون MBTI  شرکت کنندگان به نتایج جالبی در مورد خود رسیدند.

در جلسه سوم، که با حضور دکتر فیض بخش برگزار شد، بعد از مرور موارد مطرح شده در جلسات قبل و بررسی عوامل ایجاد تغییر رفتار در شرکت کنندگان، مباحث جدیدی مطرح شد. از جمله، تفاوت تیپ شخصیتی و رفتار شخصیتی و ساختن تیم ( Team Building)و کارکردهای شخصیتی(Type Dynamics).

در  جلسه چهارم  به بررسی مسیر شغلی به کمک MBTI  و عواملی که مارا از این مسیر دور می کند پرداخته شد.

در این جلسه به مشکلاتی که نداشتن  برنامه ریزی مسیر شغلی ایجاد می کند اشاره شد از جمله: نارضایتی شغلی، از شاخه ای به شاخه ای پریدن، عدم پیشرفت، صرف انرژی زیاد و …

این کارگاه، با اجرای پرسش و پاسخی یک ساعته به پایان رسید.

 

 

 

شام کاری

مراسم شام کاری برای تمام گروه های دوره دوم مدرسه کسب و کار شریف، شنبه پانزدهم اسفند ماه سال نود و چهار در رستوران سیمونی واقع در خیابان مفتح، با حضور جناب آقای دکتر بیدار مغز، برگزار گردید.

مراسم با صحبت های آقای دکتر درخصوص آداب صرف شام، نحوه برخورد میزبان و مهمان، سبک چیدمان میز و توضیحات لازم در خصوص آداب و رسوم ملل مختلف در این زمینه  آغاز شد.

اعضا با گرفتن نقش ها و مشخص شدن جایگاه به عنوان میزبانان و مهمانان مراسم، با ایفای نقش های متفاوت، تجربه بسیار شیرینی را در یکی از شبهای زمستان در محولی گرم و دوستانه، کسب کردند.

مراسم از ساعت هفت بعد از ظهر آغاز و پس از صرف شام و گرفتن عکس یادگاری در ساعت ده شب به پایان رسید.

 

کارگاه مهارت های زندگی

کارگاه مهارت های زندگی

این کارگاه پنج شنبه مورخه ۱۳۹۴/۱۲/۱۳ در پارک جمشیدیه با حضور سرکار خانم نیلی کارشناس ارشد روانشناسی برای دانش آموزان گروه علوی برگزار گردید.

در این کارگاه که به مدت شش ساعت به طول انجامید دانش آموزان با مهارتهای فردی و اجتماعی از قبیل خودشناسی ، اعتماد به نفس ، تفکر خلاق ، تصمیم گیری و حل مسئله آشنا شدند.

اعضا با انجام تمرینات عملی با مهارتهای اجتماعی از قبیل مهارت های ارتباطی موثر با اظرافیان ، همدلی ، مهارت های کلامی و غیر کلامی و مسئولیت پذیری و کار گروهی تجربیات مختلفی کسب کردند.

کارگاه کار گروهی ویژه دانش آموزان ۱۰ تا ۱۳ سال

کارگاه کارگروهی ویژه دانش آموزان ۱۰ تا ۱۳ سال

کارگاه کارگروهی به مدت ۱۰ ساعت در پنج جلسه دو ساعته در دانشگاه شریف و پارک جمشیدیه برای دانش آموزان دوره دوم مدرسه کسب و کار شریف برگزار گردید.

مبنای این کارگاه تمرکز روی توانمند کردن افراد به لحاظ درک محدوده رابطه آنها با دیگران، پذیرش یکدیگر به عنوان عضوی موثردر نوع تعامل با خود و همچنین کم کردن میزان خود محوری در آنهاو تلاش برای در میان گذاشتن احساسات و نظرات خود در بین دیگران و احترام به ارا بقیه افرادحتی اگر با نظرات خود در زمینه خاص متفاوت باشد.

فعالیت های این دوره شامل گروه بندی اعضا بر اساس ویژگی های شخصیتی آنان و توضیح پاره ای از مسایل در خصوص نوع ارتباط و برقراری تعامل با هم در یک تیم بود به این منظور با نوشتن نمایشنامه بر اساس ذهنیت خود بچه ها و اجرای آن توسط گروه ها و نقد و بررسی نحوه اجرا، توسط مربی و اعضا، در خصوص نقاط قوت و ضعف شخصیتی افراد صورت گرفت .

یک بخش از کار گروهی به نوشتن داستان بر اساس هشت کلمه از قبل تعیین شده با رعایت قوانین مربوط به داستان نویسی و انجام پانتومیم بود .

نکته قابل توجهه در خصوص انجام این فعالیت ها رسیدن به مهارت کامل در هر یک از شاخه ها نبود بلکه قصد بر این بود که بتوانیم با برگزاری این مجموعه روحیه انجام کار تیمی جمعی و مشارکتی را بالا برد و اینکه افراد در خلال گروه در جهت سازگاری بیشتر گام بردارند که تا حد زیادی موفقیت آمیز بود.

مجموعه کارگاه های کار گروهى براى گروه دانش آموزان ١٠ تا ١٣ سال در پنج جلسه دو ساعته از پنج شنبه این هفته ١٣٩۴/١٠/٢۴
هر هفته ساعت ١۵ تا ١٧ در سالن جلسات مجتمع خدمات دانشگاه صنعتى شریف برگزار خواهد شد.

 

سفرنامه کویر ابوزید آباد

سفرنامه کویر ابوزید آباد

هجدهمین روز از اولین ماه زمستان ٩۴ساعت ۴.٣٠ صبح به وقت تهران یک اسکانیا نوک مدادی واقع در میدان آرژانتین منتظر ما بود .
با جمع شدن اعضا حدود ساعت ۶ صبح تو هوای سرد با دلی گرم و جمعی دوست داشتنی، با حضور دکتر فیض بخش قلب تپنده گروه ، هیاهوی شهر رو ترک کردیم به سمت سکوت کویر.
لیدر گروه اطلاعات لازم درخصوص برنامه را در طول مسیر ارائه داده و برای صرف صبحانه ای دلچسب در مجتمع مارال ستاره در نزدیکی قم توقف کوتاهی داشتیم.
بازدید از شهر زیر زمینی اویی واقع در نوش آباد با قدمت ١۵٠٠ سال مربوط به دوره ساسانیان برای همه جالب بود .این مجموعه شامل سه طبقه با حفره هایی حدودا به ارتفاع ١٨٠ سانتیمتر و راهرو های L مانند به منظور اسکان موقت در مواقع خطر و استفاده از هوا مطبوع در فصل گرم قرار می گرفته است.معماری این بنا بر چگونگی ارائه پلان معماری تاثیر فراوانی گذاشته است.
بازدید از کاروانسرای صفوی ابوزید آباد و صرف نهار در فضایی سنتی با تزینات و چیدمان قدیمی ، گرفتن فال حافظ توسط آقای دکتر و در نهایت خوردن چای دارچین و خرما در ظروف سنتى قسمت خوب ماجرا بود.
بعد از یک استراحت کوتاه و گرفتن عکس یادگاری، کاروانسرا را به مقصد کویر ترک کردیم.
جاده خاکی که به کویر ابوزید آباد ختم میشد و در نهایت حضور در کویر و پیاده روی بر روی تپه های شنی تجربه ای شیرین و به یاد ماندنی بود.
لذت سکوت ، مدیتیشن ، بازی با شن ، پریدن روی شن ها ، مسابقه دو و گرفتن عکسای ناب از سلفی گرفته تا گروهی ، تماشای غروب ، روشن کردن آتش وچای آویشن ، همه این ها یعنی یک روز خوب پر از حس خوب

 

Team working با حضور سرکار خانم دکتر گلچهره سهراب

چرا فرهنگ کار جمعی در ایران ضعیف است؟ چرا در روابط اجتماعی، حقوق متقابل رعایت نمی شود؟ به نظر می‌رسد روحیه کار جمعی و دست‌یابی به یک موفقیت گروهی مفهومی گم شده در فرهنگ ایرانی است.با توجه به پیچیدگی مسائل و گسترش علم لزوم کار تیمی بسیار بیشتر از پیش احساس می‌شود. حل این مشکل نیازمند فعالیت در تیم و توجه به حقوق خود و دیگران است و لازمه فعالیت در تیم دانستن اصول کارتیمی.در همین راستا مدرسه کسب و کار شریف با برگزاری کارگاهی یک روزه برای دانشجویان و فارغ‌التحصیلان با حضور خانم دکتر گلچهره سهراب استاد دانشگاه صنعتی آنتاریو کانادا سعی در ارتقاء دانش کار‌تیمی شرکت‌کنندگان داشت.خانم دکتر با معرفی خود و درخواست معرفی کردن حضار به بیانی یخ جمع را آب کردند.کلاس بیشتر توسط شرکت‌کنندگان به چالش علمی کشیده می‌شد و خانم دکتر سعی در سکانداری این کشتی را داشتند.ایشان با ایجاد تکیه‌گاه های ذهنی و گرفتن پاسخ مسائل از خود بچه‌ها به یاد‌گیری و نه حفظ مطالب کمک کردند و در نهایت جواب‌های افراد را تکمیل می‌کردند.شرکت‌کنندگان با مروری سریع بر تجربه‌های تلخ و شیرین کار‌های تیمی که به یاد داشتند اصول اولیه کار‌تیمی را فرا گرفتند.شایان ذکر است که مسئولین مدرسه و خوددکتر فیض‌بخش نیز در کنار بچه‌ها دراین کلاس حضور داشتند.در انتها نیز خانم دکتر سهراب و دکتر فیض‌بخش پاسخگوی سوالات حضار بودند.

کارگاه Business Statistics با تدریس جناب آقای دکترحسین ابویی

کارگاه Business Statistics با تدریس جناب آقای دکتر حسین ابویی استاد دانشگاه واترلو کانادا ،صبح پنج شنبه دهم دی ماه با حضور فارغ التحصیلان دانشجویان و بعد از ظهر با حضور دانش آموزان مقطع دبیرستان برگزار گردید.
Business Analytics به نظر می‌رسد سرمایه هنگفت دنیای امروز اطلاعات می‌باشد.

“The information is the new oil”
آقای دکتر حسین ابویی ، در جمع شرکت‌کنندگان مدرسه تابستانی کسب و کار دانشگاه صنعتی شریف، از اهمیت آنالیز داده‌ها در جهان کنونی و پیدایش رشته نوپایی به نام Business Analytics، در دانشگاه‌های برتر دنیا سخن می‌گوید. دکتر ابویی معتقدند داده‌هایی که با استفاده از اینترنت، شبکه‌های اجتماعی، ایمیل و … توسط افراد تولید می‌شود، بزرگترین سهم را در تولید اطلاعات دارد. این اطلاعات با حجم بالا، با سرعت زیاد و به شکل‌های مختلف و به صورت غیرقابل پیش‌بینی تولید شده و در همان زمان مورد استفاده قرار می‌گیرند.
روزی انتظار مدیران این بود که کارشناسان پاسخ سؤالات را در داده‌ها بیابند، در حالیکه امروزه باید با توجه به الگوی داده‌ها، نیازی دیده شود، آینده‌ای پیش‌بینی گردد و بر این مبنا تصمیم‌گیری‌های کلیدی صورت پذیرد.
علم آمار مهم‌ترین ابزار این رشته‌ی جدید و پرکاربرد است و به نظر می‌رسد که دنیای فردا نیازی مبرم به مدیرانی دارد که مسلط به Business Analytics، باشند.

گزارش کارگاه شبیه سازی کسب و کار

امروزه شبیه سازی یکی از تکنیک های رایج آموزش ،پژوهش ، پیشبینی و غیره در جهان می باشد . مدرسه تابستانی کسب و کار شریف نیز طی رویدادی که در روز پنجشبه ۲۶ اذر ماه سال ۱۳۹۴ برگزار گردید از این روش برای آشنایی دانش آموزان ، دانشجویان و فارغ اتحصیلان شرکت کننده در دومین دوره این مدرسه استفاده نمود .
بازی شبیهه سازی مدرسه تابستانی کسب و کار شریف به گونه ای طراحی شده است که در آن محیط کسب و کار در یک شهرک تولیدی تا حدود زیادی شبیهه سازی شودو سعی گردیده شرکت کنندگان در این رویداد ساعاتی بتوانند خود را در غالب نقش های مختلف یک شرکت تولیدی قرار داده و کار تیمی ، برنامه ریزی و مدیریت ، کسب سود یا شکست و غیره …. را در ان تجربه نمایند.به این منظور نقش های موجود در یک شهرک تولیدی ، در قالب ۴ دسته اصلی شامل ۱ :تولید کنندگان ۲ : واسطه ها ۳ :سرمایه گزاران ریسک پذیر ۴ :دولت ( شامل گروه های سیاست گذار ، اجرایی و قضایی )تقسیم بندی شده اند.
شرکت کنندگان در این بازی در قالب گروه های ۵ نفره تقسیم شده و هرگروه یکی از نقش های فوق رابر عهده گرفت.
در رویداد ۲۶ آذر ماه مدرسه تابستانی کسب و کار شریف ، دو تیم نقش سرمایه گذاری ریسک پذیر ،۳ تیم نقش واسطه و ۸ تیم نقش تولید کننده را برعهده داشتند.در ابتدای بازی سناریو یا دستورالعمل مرتبط با نقش هر تیم در اختیار شرکت کنندگان قرار گرفت . تیم ها سی دقیقه فرصت داشتند تا دستورالعمل را به دقت مطالعه کنند و سپس در گردهمایی اولیه جناب اقای دکتر فیض بخش و خانم دکتر سمانه عربشاهی که نقش مدیر بازی ( یا دولت و سیاستگزار ) را برعهده داشتند ضمن ارایه توضیحات لازم ، به سوالات شرکت کنندگان پاسخ دادند تا نقش ها و دستورالعمل ها برای همه واضح و روشن گردد.
سناریو این بازی به این ترتیب در نظر گرفته شده بودکه دولت به تعداد مشخصی از سه قطعه نیاز دارد، گروه های تولید کننده موظف بودند با استفاده از مواد اولیه ای که در اختیارشان قرار میگیرداین قطعات را تولید نمایند.گروه های واسطه قطعات را از تولید کنندگان خریداری کرده و به بورس کالا می فروختند.
گروه های سرمایه گزار ریسک پذیر نیز موظف بودند با استفاده از وام کم بهره ای که بانک در اختیار انها قرار می دهدباتوجهه به برنامه ریزی و سیاست های خودفعالیت گروه های تولید کننده و واسطه را تامین مالی نمایند.
این بازی پنج ساعت به طول انجامید و درپایان ضمن جمعبندی و نتیجه گیری بازی توسط اقای دکتر فیض بخش ، شرکت کنندگان، تجربیات خوبی را که در طول بازی کسب کرده بودند برای هم گفتند و برنامه را پر بار و شاد و اموزنده دانستند.